Medzi najčastejšie formy podnikania na Slovensku patrí podnikanie cez živnosť alebo s.r.o.. Živnosť ale vo všeobecnosti dominuje a dôvodom je jednoduchosť založenia tejto formy podnikania a zároveň nižšia administratívna záťaž.
Jednou z hlavných výhod živnosti je, že vedenie účtovníctva je výrazne jednoduchšie v porovnaní s vedením účtovníctva firmy.
Na čo slúžia paušálne výdavky
Nie je žiadnym tajomstvom, že pri podnikaní vznikajú náklady a to napríklad na kúpu materiálu a podobne. Niektoré typy profesií, ale nemajú tak vysoké náklady na podnikanie ako iné. Napríklad, ak ste murár, tak máte náklady na stavebný materiál a to pri každej stavbe. Ale ak ste programátor, tak máte jednorazový náklad na počítač a softvér.
Zabudnime teraz na fyzickú náročnosť práce. Preto, pri ročnom zúčtovaní, je vysoká pravdepodobnosť, že ak ste programátor, tak odvediete výrazne vyššie poplatky štátu ako murár, hoci ste pracovali približne rovnako a za rovnakú odmenu. Je to spôsobené tým, že murár si vie dať pri každej zákazke do nákladov materiál, ale vy ako programátor, nie. Počítač a softvér máte stále ten istý.
Paušálne výdavky slúžia na zabezpečenie a udržanie príjmov.
Čo sú to paušálne výdavky
Prejdime ale teraz k tomu, čo sú to vlastne paušálne výdavky. Ide o fiktívny výdavky, ktoré sú legálne. Ide o percentuálne určenie nákladov, ako si môžu SZČO znížiť príjmy a to až o 60% a to bez ohľadu na to, či mal podnikateľ-fyzická osoba náklady alebo nie (t. j. z príjmov z podnikania podľa § 6 ods. 1 a inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 2). Vo svojej podstate ide o daňový výhodu, kedy zo 60% príjmov nebudete platiť daň. Treba ale podotknúť, že tu existuje strop, ktorým je 20-tisíc €.
Nájdite si svojho účtovníka
Túto výhodu si môže uplatniť daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý nie je platiteľom DPH a rovnako, ktorý je platcom DPH len časť zdaňovacieho obdobia a rozhodne sa, že si neuplatní preukázateľné daňové výdavky.
Taktiež treba spomenúť, že pri ročnom zúčtovaní, ak si uplatníte paušálne výdavky, tak si okrem iného do nákladov môžete zarátať aj sumu zaplateného poistného a príspevkov, ktoré ste povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov zo živnosti. Tieto zaplatené poistné a príspevky si môžete uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Iné náklady ale nie. Inými slovami, ak by ste si chceli zarátať napríklad ešte náklady za benzín, tak tie si nemôžete uplatniť, ak využijete inštitút paušálnych výdavkov.
Komu sa oplatí využiť paušálne výdavky
Prejdime teraz k tomu, komu sa oplatí využiť tento mechanizmus. Už asi ako tušíte, tak paušálne výdavky sa oplatia využiť každému, kto nemá veľké náklady na svoje podnikanie, resp. nemá tak veľké reálne náklady. Ide hlavne o náplň práce, ktorej výsledkom sú nehmotné statky či iné produkty s nízkymi výstupnými nákladmi.
Samozrejme, ak si nechcete uplatniť paušálne výdavky, tak nemusíte. Daňovému úradu môžete preukázať skutočné náklady na základe daňovej evidencie na základe vedenia jednoduchého alebo podvojného účtovníctva. Uplatniť si paušálne výdavky sa vám neoplatí, ak vaše reálne náklady presiahli 60% príjmov.
Upozorňujeme, že informácie vyššie majú len informatívny charakter a autor článku nezodpovedá za ich úplnosť a presnosť.